top of page
77dd216e3447438f18214bb0f244d2.jpg

SUBARU OUTBACK

Bezpečnosť

Celková bezpečnosť Subaru Outback

Subaru uotback bezpecnost.jpg

Keď vám vaše auto dáva pocit istoty, život je príjemnejší. Preto je pre Subaru bezpečnosť na prvom mieste. Spoločnosť Subaru, začínajúca ako výrobca lietadiel, sa počas celej svojej histórie drží zásady „človek na prvom mieste“. Preto neustále vylaďuje, testuje a preveruje účinnosť svojich vyspelých bezpečnostných technológií, ktoré vyvíja už vyše 50 rokov. Prostredníctvom najmodernejších systémov na ochranu pri nehodách a ich prevenciu a tiež jedinečných technológií, ako sú globálna platforma Subaru a symetrický pohon všetkých kolies, Subaru nepretržite pracuje na vylepšovaní celkovej bezpečnosti s víziou budúcnosti bez nehôd.

Aktívna bezpečnosť SUBARU Outback

5.jpg

Lepšia viditeľnosť

Rám sme upravili tak, aby sa zlepšila viditeľnosť a zmenšila sa oblasť mŕtvych uhlov. Vo vozidle sa nachádzajú aj predné štvrtinové okná a vonkajšie spätné zrkadlá sú namontované na dverách, vďaka čomu sa zmenšili mŕtve uhly vpredu a zlepšila sa viditeľnosť smerom dopredu.

2.jpg

Balík pokročilej bezpečnostnej výbavy: Asistent diaľkových svetiel (HBA)*

Asistent diaľkových svetiel zlepšuje viditeľnosť a zvyšuje bezpečnosť pri jazde v noci tým, že automaticky zapína a vypína diaľkové svetlá modelu Outback podľa aktuálnych podmienok.

3.jpg

Automatické zabrzdenie vozidla

Keď vozidlo stojí, funkcia automatického zabrzdenia vozidla zabráni jeho samovoľnému rozbehnutiu po uvoľnení brzdového pedála. To zmierňuje únavu vodiča pri častom zastavovaní a rozbiehaní.

4.jpg

Systém riadenia dynamiky vozidla + aktívne smerovanie krútiaceho momentu

Systém riadenia dynamiky vozidla reguluje rozdelenie krútiaceho momentu v rámci pohonu všetkých kolies, výkon motora a brzdný účinok na jednotlivých kolesách tak, aby vodičovi pomáhal udržať vozidlo v želanej stope. Funkcia aktívneho smerovania krútiaceho momentu zas pribrzďuje vnútorné kolesá a znižuje na ne prenášaný výkon a súčasne zvyšuje výkon prenášaný na vonkajšie kolesá. Výsledkom je presnejšia ovládateľnosť a schopnosť prudko zatočiť, keď to potrebujete.

1.jpg

Balík pokročilej bezpečnostnej výbavy: Systém detekcie vozidiel vzadu (SRVD)*

Systém detekcie vozidiel vzadu (SRVD) využíva snímače umiestnené po obvode vozidla, ktoré vás upozornia na vozidlá nachádzajúce sa v oblasti mŕtveho uhla, aby ste mohli bezpečne meniť jazdné pruhy. Systém vás dokonca môže varovať pred možným nebezpečenstvom zrážky s križujúcimi vozidlami pri cúvaní na ulicu.

* Za bezpečnú a pozornú jazdu a za dodržiavanie dopravných predpisov je vždy zodpovedný vodič. Jazdite bezpečne a nespoliehajte sa výhradne na funkcie v balíku pokročilej bezpečnostnej výbavy. Funkcie rozpoznávania tohto systému majú isté obmedzenia. Kompletné informácie o prevádzke a obmedzeniach systému nájdete v návode na obsluhu vozidla.

Pasívna bezpečnosť SUBARU Outback

1.jpg

Usporiadanie chrániace priestor kabíny

Pokiaľ ide o vašu bezpečnosť, každé Subaru je vybavené nad rámec bežnej praxe. Motor SUBARU BOXER a prevodovka v modeli Outback sú skonštruované tak, aby sa v prípade čelnej zrážky zabránilo ich preniknutiu do kabíny z dôvodu ochrany cestujúcich.

2.jpg

Airbagy doplnkového záchytného systému (SRS)*

Štandardnou súčasťou výbavy modelu Outback sú predné SRS airbagy, predné bočné SRS airbagy, hlavové SRS airbagy a kolenné SRS airbagy, ktoré v prípade nehody zabezpečujú vysokú úroveň ochrany všetkých cestujúcich.

3.jpg

Prstencový výstužný rám

Prstencový výstužný rám zosilňuje kabínu pre cestujúcich od strechy, cez dvere a stĺpiky až po podlahu. Takáto konštrukcia pomáha pri zrážke odkloniť a rozptýliť energiu nárazu mimo cestujúcich. Prispieva tiež k posilneniu a odľahčeniu podvozka, čo vedie k väčšej, zosilnenej ochrane.

4.jpg

Opierky hlavy na predných sedadlách

Výšku aj uhol opierok hlavy možno nastaviť. Sú skonštruované tak, aby vyhovovali cestujúcim bez ohľadu na výšku postavy a preferencie pohodlia.

5.jpg

Predné bezpečnostné pásy s predpínačmi a obmedzovačmi sily

Výškovo nastaviteľné predné bezpečnostné pásy sú vybavené predpínačmi, ktoré zachytia cestujúcich pevne na svojom mieste. Okrem toho sú vo výbave aj obmedzovače sily, ktoré zmenšujú špičkové sily pôsobiace na hrudník.

* Účinné len pri použití bezpečnostných pásov.

EyeSight

Špičkové asistenčné technológie pre vodiča od spoločnosti SUBARU

Eyesight.jpg

V spoločnosti Subaru veríme v CELKOVÚ BEZPEČNOSŤ. Jej dôležitou súčasťou sú protikolízne bezpečnostné technológie, ktorých úlohou je predchádzanie samotným nehodám. Preto sme vytvorili špičkový asistenčný systém Subaru EyeSight*1. Systém EyeSight slúži ako druhý pár očí, ktorý sleduje cestu pred vozidlom. Pomocou dvoch stereokamier zaznamenáva trojrozmerný farebný obraz, v ktorom dokáže vynikajúco rozpoznávať objekty. Touto schopnosťou sa takmer vyrovná ľudskému zraku.

Na základe obrazu z oboch kamier systém presne určuje tvar, rýchlosť a vzdialenosť objektov. Rozpoznáva nielen vozidlá, ale aj motocykle, bicykle a chodcov.*2 Pri zistení nebezpečenstva systém upozorní vodiča a v prípade potreby aj aktivuje brzdy, aby pomohol predísť nehode. Systém EyeSight v modeli Outback tak zvyšuje úroveň bezpečnosti, znižuje záťaž na vodiča a zároveň zvyšuje váš pocit bezpečia.

5.jpg

Protikolízny brzdový systém *2

Keď protikolízny brzdový systém zaznamená hrozbu zrážky s vozidlom alebo s inou prekážkou pred vami, upozorní vás na to pomocou zvukového signálu a kontrolky na prístrojovej doske. Ak vodič napriek tomu nepodnikne žiadny vyhýbací manéver s cieľom zabrániť zrážke, systém začne automaticky brzdiť, aby znížil silu nárazu, prípadne zrážke úplne zabránil, ak to bude možné. Ak sa vodič pokúsi vyhnúť zrážke pomocou vyhýbacieho manévru, protikolízny bezpečnostný systém mu môže poskytnúť potrebnú asistenciu pri brzdení. Keď protikolízny bezpečnostný systém zaznamená hroziaci čelný náraz, zásahmi do riadenia pomáha vodičovi prudko zatočiť a zabrániť kolízii.

4.jpg
3.jpg

Upozornenie na rozjazd vozidla vpredu

Keď stojíte a systém EyeSight zistí, že vozidlá pred vami sa začali znova pohybovať, systém upozornenia na rozjazd vozidla vpredu vás upozorní pomocou zvukového signálu a blikajúcej kontrolky.

6.jpg

Protikolízny systém riadenia škrtiacej klapky

Keď systém EyeSight zaznamená prekážku pred vozidlom a vy namiesto spiatočky zaradíte polohu pre jazdu dopredu, protikolízny systém riadenia škrtiacej klapky spustí sériu krátkych zvukových signálov, rozbliká príslušnú kontrolku a zníži výkon motora, aby vám pomohol zabrániť čelnému nárazu.

*1 Asistenčný systém EyeSight nemusí pracovať optimálne za všetkých jazdných podmienok. Za bezpečnú a pozornú jazdu a za dodržiavanie dopravných predpisov je vždy zodpovedný vodič. Účinnosť systému závisí od mnohých faktorov, ako je údržba vozidla, počasie, stav vozovky a podmienky na cestách. Kompletné informácie o prevádzke a obmedzeniach systému EyeSight nájdete v návode na obsluhu vozidla.

*2 Protikolízny brzdový systém nemusí fungovať za každej situácie. V závislosti od rozdielu rýchlostí medzi objektmi, od ich výšky a ďalších podmienok nemusí každá situácia spĺňať predpoklady pre optimálnu prevádzku systému EyeSight.

1.jpg

Adaptívny tempomat

Systém EyeSight*1 dokáže udržiavať rýchlosť nastavenú vodičom rovnako ako klasický tempomat. To však nie je všetko. Okrem toho disponuje aj funkciou adaptívneho tempomatu, ktorá monitoruje odstup od vozidla vpredu a rozdiel rýchlostí. Keď vpredu zaznamená iné vozidlo, bude upravovať rýchlosť tak, aby nastavený odstup ostal zachovaný. Ovládaním motora, prevodovky aj bŕzd udržiava systém rýchlosť vozidla v súlade s okolitou premávkou, a to v širokom rozsahu rýchlostí od 0 do približne 180 km/h. Adaptívny tempomat je určený predovšetkým pre jazdu na diaľniciach, rýchlostných cestách a podobných komunikáciách, pričom dokáže reálne rozpoznať vozidlo vpredu a jeho brzdové svetlá a následne udržiavať odstup v kolónach až do úplného zastavenia. Táto veľmi užitočná funkcia zvyšuje komfort vodiča pri dlhých cestách.

2.jpg

Upozornenie na nerovnomernú jazdu v pruhu a opustenie jazdného pruhu

Ak je vaša pozornosť znížená v dôsledku únavy a v rámci jazdného pruhu jazdíte nerovnomerne z jednej strany na druhú, systém upozornenia na nerovnomernú jazdu v pruhu zapne zvukový signál a rozbliká príslušnú kontrolku, aby vám pomohol zachovať si ostražitosť. Uvedený systém sa však aktivuje až pri rýchlostiach vyšších ako približne 60 km/h. Ak počas jazdy rýchlosťou vyššou ako cca 50 km/h neúmyselne prejdete k hranici jazdného pruhu a začnete z neho vychádzať bez zapnutia príslušného smerového svetla, systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu vás na túto situáciu upozorní pomocou zvukového signálu a blikajúcej kontrolky.

Asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu

Počas jazdy na diaľniciach, rýchlostných cestách a podobných komunikáciách môže asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu monitorovať značenie jazdných pruhov pomocou stereofónnej kamery a zaznamenávať vychádzanie vozidla mimo aktuálneho jazdného pruhu. Pri rýchlostiach vyšších ako približne 60 km/h dokáže pomôcť s ovládaním volantu, aby sa zabránilo výjazdu z jazdného pruhu a zvýšila sa bezpečnosť jazdy.

5-hviezdičkové hodnotenie Euro NCAP
Organizácia Euro NCAP (Európsky program hodnotenia bezpečnosti nových automobilov) udelila modelu Outback najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie v teste bezpečnosti.

6d112ddea44ed883d2476e4f38c6ff.jpg
bottom of page