top of page

Predstavujeme Subaru Forester e-BOXER 2022


• V rámci osláv 25. výročia prináša omladený vzhľad a doteraz najlepšiu výbavu

• Štandardná výbava zahŕňa najnovšiu verziu asistenčnej technológie EyeSight s 11 bezpečnostnými funkciami vrátane troch nových

• Globálna platforma Subaru je zárukou vyššieho komfortu a lepších jazdných vlastností

• Výbava obsahuje vylepšený dvojrežimový systém X-Mode


Forester sa teší obľube medzi zákazníkmi už od svojho debutu v roku 1997, odkedy si buduje povesť bezpečného, zábavného a spoľahlivého spoločníka.


Za posledných 25 rokov sa v Európe predalo vyše 357 000 týchto vozidiel, čo znamená, že ide o jeden z najpredávanejších modelov v portfóliu značky. Úhrnný globálny objem výroby činí okolo 4,5 milióna vozidiel.


Najnovší Forester prináša omladený dizajn, nové bezpečnostné funkcie, väčšiu odolnosť, nové komfortné prvky a vylepšené jazdné vlastnosti.


Forester pre rok 2022 je bezpečnejší než kedykoľvek predtým. Už v štandardnej výbave prináša vylepšené bezpečnostné funkcie v rámci najnovšej, teda štvrtej generácie asistenčnej technológie EyeSight. Tento zdokonalený bezpečnostný systém ponúka širšie, takmer dvojnásobné zorné pole a 11 bezpečnostných funkcií, z čoho tri sú nové. Ide napríklad o funkciu automatického núdzového riadenia, adaptívny tempomat so systémom udržiavania vozidla v strede jazdného pruhu a systémom prevencie opustenia jazdného pruhu, ktoré dokážu rozoznať aj trávu alebo okraj cesty ako deliacu líniu. Protikolízny brzdový systém teraz ponúka rozšírenú podporu prevencie kolízií na križovatkách.


Subaru Forester pre rok 2022 prináša vylepšený systém monitorovania vodiča, ktorý prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre upozorňuje vodiča, keď počas jazdy zistí známky únavy či straty pozornosti, a taktiež dokáže automaticky upraviť nastavenia sedadla, vonkajších spätných zrkadiel a klimatizácie podľa preferencií konkrétneho vodiča. Nová je aj funkcia ovládania gestami, vďaka ktorej môže vodič zvyšovať a znižovať nastavenú teplotu automatickej klimatizácie jednoduchými gestami rukou.


Nový model je postavený na globálnej platforme Subaru (SGP), zaručujúcej skvelé jazdné vlastnosti, ktoré sa prejavujú špičkovou ovládateľnosťou a stabilitou, lepšou obratnosťou pri vyhýbacích manévroch, citlivejším riadením a výnimočne nízkymi vibráciami. Vylepšené vinuté pružiny a tlmiče na prednej aj zadnej náprave prinášajú lepší jazdný komfort a vyššiu agilnosť.


Najnovší Forester nadväzuje na tradíciu tohto modelu a ponúka odpruženie a ovládateľnosť ako osobný automobil v spojení so schopnosťami SUV. Štandardne montovaný permanentný symetrický pohon všetkých kolies (S-AWD), ktorý je neodmysliteľnou súčasťou výbavy vozidiel Subaru, poskytuje sebaistotu a jazdné schopnosti za každého počasia. Štandardom je aj systém aktívneho smerovania krútiaceho momentu, zaisťujúci lepšiu ovládateľnosť a správanie vozidla v zákrutách.


Forester pre rok 2022 ponúka jedinečné spojenie systému pohonu S-AWD s pohonnou jednotkou e-BOXER. Tú tvorí 2,0-litrový štvorvalcový horizontálne uložený zážihový motor s protibežnými piestami s priamym vstrekovaním paliva, elektromotor a prispôsobená prevodovka Lineartronic. Táto kombinácia umožňuje hladšiu, o 30 % lineárnejšiu, no dynamickejšiu akceleráciu vďaka vysokej odozve a dostupnosti krútiaceho momentu.


Systém Subaru e-BOXER podľa aktuálnych podmienok reguluje pomer medzi výkonom dodávaným špeciálne vyladeným 2,0-litrovým spaľovacím motorom s priamym vstrekovaním paliva (DI) a výkonom z elektromotora vďaka prepínaniu troch jazdných režimov: pohon spaľovacím motorom, elektrický pohon a jazda s pomocou elektromotora. Pri rozbehu alebo pomalej jazde poháňa vozidlo iba elektromotor; jazda je vtedy tichá, bez emisií. V závislosti od stavu vozidla a akumulátora možno s čisto elektrickým pohonom prejsť vzdialenosť približne do 1,6 km a dosiahnuť rýchlosť do 40 km/h. Pri stredných rýchlostiach sa o schopnosť pohotovo, lineárne, no hospodárne akcelerovať stará kombinácia elektromotora a spaľovacieho motora. Vo vysokých rýchlostiach už vozidlo poháňa iba 2,0-litrový spaľovací motor BOXER s priamym vstrekovaním paliva, ktorý zároveň dobíja akumulátor.


Štandardne montovaný systém SI-DRIVE je systém riadenia výkonu pohonnej sústavy z dielne Subaru, ktorý vodičovi umožňuje prispôsobovať reakcie vozidla na zošliapnutie plynového pedála prostredníctvom voľby „inteligentného“ (I) alebo „športového“ (S) režimu. Prínosom je vyššia flexibilita, viac komfortu a väčší pôžitok zo šoférovania.


Novinkou v modeli Forester 2022 je systém e-Active Shift Control, automaticky aktivovaný v režime „S“ systému SI-DRIVE. Jeho úlohou je zaistiť vyššiu agilnosť a reakciu vozidla na podnety vodiča, predovšetkým pri jazde na kľukatých cestách.


So svetlou výškou 220 milimetrov sa nový model nezľakne žiadneho offroadového dobrodružstva. Systém X-MODE s dvomi režimami „Snow/Dirt“ (sneh/prach) a „Deep snow/Mud“ (hlboký sneh/blato) teraz prináša vylepšené funkcie, prispôsobené najrôznejším poveternostným podmienkam a druhom povrchu. Pribudla riadiaca funkcia, ktorá automaticky obnovuje činnosť systému X-Mode, keď rýchlosť vozidla klesne na 35 km/h alebo menej. Vodič teda nemusí znova použiť spínač a môže sa viac sústrediť na šoférovanie.


Systém riadenia zjazdu z kopca, ktorý automaticky udržiava konštantnú rýchlosť pri jazde dole kopcom s nohou zloženou z pedála, bol vylepšený tak, aby sa pri ďalšom zošliapnutí plynového pedála uvoľnili brzdy a aby po následnom uvoľnení plynového pedála začalo vozidlo ihneď brzdiť. Vodič sa tak pri jazde z kopca môže plne koncentrovať na ovládanie volantu.


Aj Forester pre rok 2022 ostáva verný povesti pracanta: dokáže ťahať príves s hmotnosťou až do 1 870 kg.


Najpriestrannejší a najzdatnejší Forester v doterajšej histórii tohto modelu ponúka vysokokvalitný interiér s veľkorysým priestorom pre cestujúcich a zväčšeným batožinovým priestorom. Vďaka kompaktným rozmerom akumulátora sa podarilo minimalizovať jeho vplyv na kabínu a batožinový priestor – ten má objem 509 l (s operadlami zadných sedadiel vo vzpriamenej polohe). Batožinový priestor možno sklopením sedadiel zväčšiť až na 1 779 litrov a vytvoriť tak priestor na náklad dlhý až 1,98 metra.r> Vďaka horným háčikom na zachytenie nákladu, umožňujúcim bezpečné zavesenie a zachytenie batožiny, možno efektívne využiť výšku batožinového priestoru modelu Forester.


Najnovší model Forester premiérovo predstavuje drsnejší dizajnový štýl vychádzajúci z filozofie „DYNAMIC X SOLID“ (dynamickosť x solídnosť). Má redizajnovanú prednú masku, mriežku chladiča, svetlomety a hmlovky.


Nová paleta farieb karosérie zahŕňa odtiene „Cascade Green Silica“, „Brilliant Bronze Metallic“ a „Autumn Green Metallic“.


Forester pre rok 2022 je k dispozícii s najnovším informačno-zábavným a navigačným systémom s 8-palcovou obrazovkou, ktorý je kompatibilný s technológiami Apple CarPlay*1 a Android AutoTM*2


Podrobnejšie informácie o modeli Forester pre rok 2022 nájdete na: https://www.subaruslovakia.sk/forester-prehlad.html


*1: Apple CarPlay je registrovaná ochranná známka spoločnosti Apple Inc. v Spojených štátoch a ďalších územiach.

*2: Android AutoTM je registrovaná ochranná známka spoločnosti Google Inc. v Spojených štátoch a ďalších územiach.

1,046 views0 comments

Comments


bottom of page